Vánoční pečení

 

Snad každá rodina a každá kuchařka má své oblíbené a tradiční recepty na vánoční cukroví. Stejně tak je tomu i u nás.

 

Scházíme se s maminkou týden až 14 dní před Vánoci a pečeme společně cukroví podle receptů, které používala už má prababička, tedy babička mé maminky. Níže uvedené recepty jsou tedy desetiletími prověřené a zvolíte-li některý z nich, pak určitě nic nepokazíte.

 

Vánoční štola

Tvarohová štola Ivanky Žajdlíkové

 

Medvědí tlapky

Vanilkové rohlíčky

Ostří hoši

Perníčky

Linecké pečivo

Mandlové jazýčky

Čokoládové dortíčky

Kokosky

Sněhové pusinky

 

Čokoláda do formiček

Kokosové kuličky

Kokosové řezy

Švestky v čokoládě

Včelí úlky

 

 


 

Vánoční štola

 

 

Připravte si ji o prvním adventním víkendu a pojídejte ji po dobu celého adventu. Já jsem ji letos pekla podruhé a nedovedu si představit advent bez tohoto mlsání. No jistě řeknete, proč se s ní dělat, když se dá koupit. Ale vyzkoušejte ji jednou a kupovanou už nebudete chtít ani vidět.

 

500 g polohrubé mouky

130 g krupicového cukru

200 g másla (100 g do těsta a 100 g na potření)

2 žloutky

1 vejce

240 g rozinek

100 g směsi kandované kůry

50 g kandovaných třešní

3 lžíce rumu

1 kostka droždí

1 lžička strouhané citronové kůry

špetka soli

pár kapek vanilkové esence

200 g sekaných mandlí

150 g marcipánu

moučkový cukr na posypání

 

V domácí pekárně, nebo klasicky si připravíme kynuté těsto z droždí, mléka, cukru, mouky, vajec a žloutků, citrónové kůry, soli, esence a 100 g másla.

 

Mezitím namočte kandované ovoce a rozinky do rumu.

 

Vykynuté těsto rozdělte na dvě části a postupně vyválejte na obdelníky. Doprostřed položte souběžně s delší stranou kousky marcipánu a mandle. Uchopte těsto za delší stranu a překlopte ji přes marcipán. Opačnou stranu překlopte přes první přeloženou a uprostřed vzniklé "nohavice" udělejte podélně rukou žlábek. Stejným způsobem upravte i druhou část těsta.

 

Troubu předehřejte na 160oC a pečte do zlatova. Po upečení ještě horkou štolu potřete 100 g rozpuštěného másla a hodně zasypte moučkovým cukrem. Až vychladne zabalte ji pevně do alobalu.

 

Letos jsem nesehnala kandované třešně a tak jsme použili sušené brusinky a musím říct, že to snad bylo ještě lepší! Nebojte se experimentovat. Také jsme koupili málo mandlí - místo 200 g sáčku jen poloviční a tak jsme jednu "nohavici" naplnili vlašskými ořechy. Byla také výborná.

 

 

Tvarohová štóla Ivanky Žajdlíkové

 

  

 

Naprosto neodolatelná, chuťově dokonalá, děsně žravá, vláčná a ... no prostě nejbáječnější štóla jakou jsem kdy jedla. Doporučuju vyzkoušet a nemusíte čekat až do vánoc, stejně dobře si na ní pochutnáte úplně kdykoliv. Navíc není vůbec pracná, za pár minut se už bude péct v troubě.

 

Těsto:

500 g polohrubé mouky

2 vejce

150 g másla nebo Hery

150 g moučkového cukru

1 vanilkový cukr

1 prášek do pečiva

150 g zakysané smetany

250 g tvarohu

1 lžička citrónové kůry

50 g mandlí sekaných

50 g oříšků

rozinky, kandované ovoce - dle chuti

 

Na náplň:

ořechy

mandle

kandované třešně (nebo rozinky)

100 g marcipánu (pravého mandlového)

 

Po upečení:

100 g rozehřátého másla

moučkový cukr na posypání

 

Ze všech surovin vypracujeme v míse mixérem těsto. Plech vyložíme pečícím papírem. Těsto si rozdělíme (od oka) na dvě části, ze kterých uděláme dvě menší štoly. Pokud nejsme žádní troškaři, klidně můžeme nechat těsto v celku a udělat jednu pěkně macatou.

 

Pečící papír jemně pomoučíme, položíme těsto a lehce jen rozprostřeme. I těsto jemně pomoučíme a rozválíme na silný obdélník. Z marcipánu uválíme váleček tak dlouhý stejně jako delší strana obdélníku. Marcipán umístíme do středu těsta a po jeho celé  délce vysypeme cestičku mandlemi, ořechy a kandovaným ovocem. Štolu pak na dvakrát přeložíme, abychom ukryly náplň a hřbetem ruky vytvoříme charakteristický důlek. Pečeme asi 35 minut ve středně vyhřáté troubě.

 

Po upečení celou ještě horkou štólu trpělivě potíráme rozpuštěným máslem, dokud se všechno nevsaje. Hojně pocukrujeme a než se dáme do ochutnávání, počkáme až vychladne (nestojíme přece o bolavý žaludek).

 

 

Medvědí tlapky

 

 

Klasické vánoční cukroví, někde se jim říká pracny u nás tlapky.

 

300 g hladké mouky

150 g mletého cukru

45 g strouhané čokolády na vaření

110 g mletých vlašských ořechů

210 g másla

2 vejce

1 lžička zrnkové kávy

4 utlučené hřebíčky

a na špičku nože skořice

 

Vypracované a do druhého dne odležené těsto se plní do plechových formiček. Pečeme při 160oC dozlatova. Ještě horké vyklepáváme z formiček a obalujeme ve směsi vanilkového a moučkového cukru.

 

 

Vanilkové rohlíčky

 

 

V naší rodině nejoblíbenější cukroví. Dívám se tady do rozpisu, podle kterého pečeme a mám tady - trojnásobek, čtyřnásobek a desetinásobek základní dávky! Většinou pečeme ze čtyřnásobku a také na něj je uvedený recept. Snad budou letos stačit...

 

600 g hladké mouky

160 g mletého cukru

200 g mletých mandlí

440 g másla

4 žloutky

citronová kůra z jednoho citrónu

4 cm z vanilkového lusku - utlučené s cukrem

 

Vypracované a do druhého dne odležené těsto se v ruce tvarujeme na malé rohlíčky. Pečeme při 160oC dozlatova (ne do hněda!). Ještě horké obalujeme ve směsi vanilkového a moučkového cukru.

 

 

Ostří hoši

 

 

Tohle cukroví je detailně popsáno v záložce Kuchařka mojí prababičky.

 

 

Perníčky

 

     

 

Klidně je upečte jen pár dní před Vánoci, nepotřebují totiž žádné dlouhé odležení a jsou hned po upečení měkké. Tak si připravte těsto a zapomeňte na několikadenní odpočívání, začněte pracovat hned, ať můžete brzy mlsat.

 

350 g hladké mouky

150 g mletého cukru

100 g 100% tuku

2 lžíce medu

2 vejce

1 lžička sody

2 lžičky koření do perníku

 

Zpracované těsto rozválíme na plát silný 3-4 mm a vykrajujeme libovolné tvary. Pečeme na 180oC asi 7 - 10 minut. Troubu hlídejte a perníčky vyndejte když začnou růžovět, nebudou vysušené. Perníčky můžete zdobit čokoládou nebo cukrovou polevou. Skladujte je v dóze zakryté utěrkou, tak aby k nim mohla vzdušná vlhkost a zůstaly krásně vláčné.

 

100% tuk v žádném případě nenahrazujte Herou nebo máslem. Perníčky by byly tvrdé!

 

A co poleva? Ta která je hlaďounká, zaručeně ztuhne a nebude se z perníčků drolit? Tady je recept:

200 g moučkového cukru NUTNĚ přesejeme přes husté sítečko. Přidáme 1 bílek - opět propasírovaný přes husté sítko. Nakonec přidáme 1 lžíci horké vody a 2 lžičky citrónové šťávy, jak jinak než přeceděné přes stejné husté sítko. Vyšleháme asi 3-4 minuty ručním mixérem. Naplníme zdobičku, sáček s ustřiženým růžkem apod. a zdobíme. Zbytek polevy v misce přetáhneme potravinářskou fólií, aby nám poleva na povrchu nezatuhla. Polevu můžeme také obarvit potravinářskými barvami.

 

 

Linecké pečivo

 

  

 

Několik let jsem si přípravu těsta na "Linecké" zjednodušovala koupením již hotového v supermarketu. Až jsem od kolegyně Katky získala recept na to NEJLEPŠÍ - nelepí se, krásně se s ním pracuje a výsledkem je voňavé, nelámavé a po naležení krásně vláčné cukroví.

 

70 g Hery

80 g másla

70 g moučkového cukru

210 g hladké mouky

1 žloutek

kůra z půlky citrónu

 

Ze všech surovin na vále zpracujeme vláčné těsto, které necháme chvilku v chladničce odpočinout. Vyválíme na požadovanou tloušťku - cca 3 mm nebo i víc, záleží na zvyku. Pečeme zprudka, necháme jen lehounce zrůžovět. Po vychladnutí slepujeme pikantní marmeládou - rybízovou, jostovou apod.

 

 

Čokoládové dortíčky

 

 

Tyto jsou podrobně popsány v sekci Z kuchařky mojí prababičky

 

 

Mandlové jazýčky

 

 

Cukroví, které se tvoří mlýnkem na maso s nasazeným tvořítkem na cukroví. Mlýnek si každoročně půjčuji od spolupracovnice Ivanky. Křehké cukroví můžete máčet v čokoládě a sypat mandlemi. Velmi chutné je i samotné.

 

250 g másla

250 g moučkového cukru

1 vejce

125 g škrobu (Majzena, Solamyl)

250 g hladké mouky

2 lžičky prášku do pečiva

130 g mletých mandlí

 

Ze všech surovin zpracujeme hladké těsto a mlýnkem na maso tvoříme tyčinky asi 4 cm dlouhé. Skládáme na plech s pečícím papírem dost daleko od sebe. Pečeme do jemně růžova při 160 oC.

 

 

Kokosky

 

 

Opět několik let jsem dělala kokosky "z krabice" od Dr. Oetkera. Musím říct, že byly bezkonkurenční, rychlé, krásné vláčné a měkké. Bohužel, přestali je vyrábět! Proto jsem ve fázi zkoušení receptů. Letos jsem dělala tyto a výsledek nebyl vůbec špatný a navíc příprava je víc než rychlá a snadná, prostě takové expres kokosky.

 

1 konzerva Salka

200 g strouhaného kokosu

 

Smícháme lžící dohromady. Na plech vyložený pečícím papírem tvoříme dvěma lžičkami hromádky, ty pak sušíme při cca 120 oC asi 30 minut a následně dopečeme při 175 oC necelých 10 minut - jen pro barvu.

 

Tyto kokosky jsou prvních pár dní po upečení krásně měkké, následně lehce ztvrdnou, ale po vyložení na talíř rychle pohltí vzdušnou vlhkost a zase krásně změknou.

 

 

Sněhové pusinky

 

 

Vždy se stane, že do receptu na nějaké cukroví spotřebujete jen žloutky a bílka Vám zůstanou. Pak nastala chvíle, kdy se rozhodujete co s nimi a kromě bílkového chlebíčku můžete připravit další druh cukroví - sněhové pusinky. Nevím, jestli sněhové pusinky patří ještě do pečeného nebo už do nepečeného cukroví, protože se vlastně nepečou, ale spíš suší...

 

4 bílky

10 vrchovatých lžic mletého cukru

 

bílky ušleháme ručním mixérem do husté pěny. Poté při nejvyšších otáčkách přidáváme po lžících cukr. Můžeme ochutnávat a přidávat nebo ubrat cukr podle chuti. Naplníme do cukrářského sáčku a hvězdičkovou hubičkou tvoříme na plech s pečícím papírem pusinky v průměru asi 2 cm velké. Můžeme je dělat jednu vedle druhé (pozor aby se nedotýkaly) v průběhu sušení se nezvětší. Troubu zahřejeme na 100oC a pusinky sušíme asi 2 hodiny.

 

Po usušení se nelepí k papíru a při poklepnutí "zvoní". Pokud je ochutnáme nemají uvnitř žádné lepkavé části. Necháme chvíli dojít v chladnoucí troubě, sloupneme z papíru a skladujeme v dobře uzavřené dóze, aby se k nim nedostal vzduch a nezměkly.

 

Hotové pusinky můžeme polévat čokoládou, sypat ořechy apod.

 

 

Čokoláda do formiček

 

 

Ledová čokoláda, která vždy první zmizí ze sváteční mísy s cukrovím. Odlévám okýnka z adventního kalendáře, z bonboniér a do formiček na tlapky. Trochu dávám také do malých košíčků a zasypávám oříšky nebo kokosem.

 

200 g čokolády na vaření

2 tyčinky ledových kaštanů

120 g 100% tuku

 

Ve vodní lázni rozpustíme všechny suroviny. Čokoládu plníme do formiček a necháme vychladit na balkóně když mrzne a když ne, tak v lednici. Vyklepáváme a skladujeme v chladu.

 

Kokosové kuličky

 

 

Klasické kokosovo-rumové kuličky s čokoládou.

 

250 g másla

300 g moučkového cukru

250 g mletého kokosu do těsta

100 g mletého kokosu na obalení

100 g kakaa

1 balíček vanilkového cukru

rum dle chuti

 

Ze všech surovin utvoříme těsto. Kakaa můžete použít i méně, vše záleží na Vaší chuti a zvyklostech. Tvarujeme kuličky, které obalujeme ve zbylém kokosu.

 

Chcete-li kokosové kuličky trochu ozvláštnit doporučuji vyzkoušet TATRANKOVÉ KOULE, jsou snad ještě o něco lepší než klasické kokosové kuličky:

 

200 g másla

200 g moučkového cukru

100 g strouhaného kokosu do těsta

40 g holandského kakaa

3 balíčky tatranek

100 g strouhaného kokosu na obalení

 

Tatranky nastrouháme nebo nadržíme hrkhrk mixérem. Máslo necháme povolit na pokojovou teplotu a poté smícháme všechny suroviny na těsto, můžeme si pomoct ručním mixérem, ušetříme tím čas. Následně tvoříme kuličky, které obalujeme v kokosu. Skládáme na tácek a dáme je ztuhnout do lednice. Poté naskládáme do krabičky a skladujeme v lednici.

 

 

Kokosové řezy

 

 

Recept mám od kolegyně Jany Manišové a protože je opravdovou lahůdkou stal se stálicí v našem Vánočním repertoáru cukroví.

 

Cukroví se skládá ze 3 vrstev - vespod je nepečené těsto, uprostřed bílá vrstva kokosu a nahoře čokoládová poleva.

 

Těsto:

250 g mletých sušenek (oválky, esíčka)

160 g moučkového cukru

2 lžíce kakaa

3 lžíce rumu

4 lžíce mléka

 

Sušenky podrtíme a smícháme se zbytkem surovin. Vzniklé těsto rozválíme mezi dvěma pečícími papíry a placku vysokou 3-4 mm.

 

Kokosová náplň:

150 g kokosu

150 g rozpuštěného másla

100 g moučkového cukru

 

Náplň natřeme na sušenkovou placku a nahoru rozetřeme polevu z hořké čokolády. Ještě před úplným ztuhnutím polevy, rozkrájíme na řezy asi 3x3 cm velké. Opět skladujeme v chladu.

 

 

Švestky v čokoládě

 

 

Vyzkoušejte tohle cukroví, snadná příprava a neodolatelný výsledek!

 

200 g sušených švestek

čtvrtky vlašských ořechů

čokoládová poleva

 

Otvory po švestkách naplníme oříšky. Každou naplněnou švestku napíchneme na párátko a obalujeme v čokoládové polevě. Po zaschnutí dáme do košíčků.

 

 

Včelí úlky

 

 

Největší vánoční laskomina...

 

200 g moučkového cukru

1 bílek

200 g mletých ořechů

 

Ze všech surovin vpracujeme těsto, z kterého tvoříme válečky. Ty obalujeme v moučkovém cukru a tvarujeme formičkou na úlky. Hotové korpusy necháme proschnout a plníme je krémem z másla, cukru a medu. Lepíme je na podložku z piškotu nebo lineckých koleček.

 

 

Jája a Pája

 

Kromě nás s námi v jedné domácnosti bydlí dvě Britské kočičky Jája a Pája. Ony si sice myslí, že my bydlíme s nimi, ale takové už kočičky jsou.

 

 

Recepty

Celozrnné a bílé housky

Honzovy buchty

Recepty pro domácí pekárnu

 

Nápady

Netradiční dorty