Koláče

 

Kynuté, ovocné, drobenkové, tvarohové, lité, linecké, povidlové ... všechna tahle přídavná jména se snoubí s voňavými a lahodnými koláči, které každá správná hospodyňka připravuje.

 

Přikládám své osvědčené recepty

 

Rychlý koláč

Tvarohový koláč Jany Manišové

Jablečný štrůdl babičky Strapkové

Kulaté pouťové koláče

Perník

Koláčky z lednice

Hraběnčiny řezy

Míša řezy

Dýňový koláč

Jablečný koláč

Měsíčky s citrónovou polevou

Jablečné řezy

Strakatý dýňový koláč

Banana Bread - banánový chlebíček

Nemravný moučník

Sypaný jablečný koláč

 


 

Rychlý koláč

 

 

Moc dobrý koláč se snadnou přípravou, za který se určitě nemusíte stydět ani před neohlášenou návštěvou.

 

1 hrneček hladké mouky

1 hrneček hrubé mouky

1 hrneček mléka

2/3 hrnečku cukru

100 ml oleje

2 vejce

1 sáček prášku do pečiva

ovoce dle sezóny, chuti nebo obsahu mrazáku

drobenka z cukru moučky, krystalu hrubé mouky a tuku (Hera).

 

V míse smícháme všechny suché přísady, doplníme je těmi "mokrými", zašleháme ručním mixérem a hotové těsto nalijeme na hluboký plech vyložený pečícím papírem. Posypeme ovocem a drobenkou. Pečeme při 180oC do zlatova.

 

Hrneček - klasický snídaňový - o obsahu 250 ml. Cukru můžete dát dle chuti a podle ovoce klidně víc.

Ovoce je lepší kyselejší. Tento koláč ráda peču i v zimě - mám vždy zmražené různé ovoce z průběhu celého léta - meruňky, rybíz, angrešt, maliny, švestky apod.  Koláč nahoru nevyžaduje nutně drobenku, pokud ji nemáte v mrazáku, nebo se Vám zrovna nechce dělat.

 

 

Tvarohový koláč Jany Manišové

 

 

Recept na tento bezkonkurenční litý koláč s tvarohem a drobenkou jsem dostala od kolegyně z práce Jany Manišové. Dělám ho už hodně dlouho a zachutnal každému, i manželova maminka ho dělá často. Oblíbíte si ho díky jeho vláčnosti a také univerzálnosti. Chutná totiž snad s každým kyselejším ovocem.

 

Na těsto:

1 a 1/4 hrnečku cukru

2 vejce

1/2 hrnečku oleje

1 hrneček hladké mouky

1 hrneček hrubé mouky

1 hrneček vlažného mléka

1 prášek do pečiva

libovolné ovoce

 

Na tvaroh:

1 kostka tvarohu

1 vejce

vanilkový cukr

trocha jemného krystalu

 

Nejprve si v míse připravíme tvaroh. Všechny ingredience vymícháme v míse ručním šlehačem. Ve druhé míse pak zpracujeme těsto. Utřeme cukr, vejce a olej. Poté přidáme mouku s práškem do pečiva a mléko. Hotové těsto vylijeme na velký plech vyložený pečícím papírem a rozetřeme. Ledabyle pohážeme malými hromádkami tvarohu, až jej celý spotřebujeme. Posypeme ovocem a vše završíme drobenkou. Pečeme do zlatova při 175oC.

 

Hrneček je klasický, o obsahu 250 ml. Tvaroh používám zásadně v papíře, ne ten ve vaničce. Ovoce je lepší kyselejší. Moc mi chutná s jablky, rybízem, malinami apod. Jednou jsem jej zkoušela dělat s ananasem z konzervy a nebylo to ono. Byl neskutečně sladký...

 

 

Jablečný štrůdl babičky Srapkové

 

Výborná obdoba klasického drobivého štrůdlu z listového těsta. Toto je ten recept, kterého se dožadovala moje kolegyně Ivanka v diskuzi. Ivi, tak doufám, že ho brzo vyzkoušíš a přineseš vzorek na košt!

 

40 dkg hladké mouky

1 nastrouhaná Hera

2 lžíce oleje

1 lžíce octa

1 vejce

špetka soli

trocha teplé vody

 

Na vále vypracujeme hladké těsto a dle potřeby ho necháme chvíli odležet v lednici (není to nutné). Rozdělíme jej na dva díly a postupně je rozválíme. Vždy posypeme strouhankou, na ni strouhanými jablky, oříšky, vanilkovým cukrem, skořicí a rozinkami. Zabalíme, dobře zahneme konce a pečeme na pečícím papíře při 175oC.

 

Pokud jsou jablíčka kyselejší, můžeme je posypat kromě vanilkového cukru také jemným krystalem. Jen pozor abyste štrůdl nepřesladili.

 

 

Kulaté pouťové koláče

 

 

Super koláčky z kynutého těsta bez kynutí. Tento recept mám opět od Jany Manišové. Koláčky jsou vláčné, ne moc sladké a i když nejsou moc pracné, vypadají opravdu slavnostně.

 

Na těsto:

330 g hladké mouky

170 g polohrubé mouky

trocha cukru

250 ml mléka

1 kostka droždí

špetka soli

100 ml čisté majonézy

100 ml oleje

2 žloutky

1 kelímek povidel (440 g)

 

Tvarohová náplň:

1 kostka tvarohu

jemný krystal

vanilkový cukr

rozinky

citrónová kůra

1 vejce

 

Začneme tvarohovou náplní, kterou si připravíme v misce ze všech ingrediencí kromě rozinek. Ručním mixérem vymícháme jednolitou hmotu. Nakonec rukou vmícháme rozinky. Příprava těsta se liší od přípravy klasického kynutého. Všechny tekuté přísady (mléko, majonézu, olej, žloutky) smícháme zvlášť. Ve velké míse si smícháme mouku s cukrem a solí. Na moučnou směs nadrobíme droždí, zalijeme to mléčnou směsí a ručním mixérem s hnětacími metlemi vypracujeme hladké těsto, které se lepí od stěn. Toto hnětení by mělo trvat 5 minut. Poté necháme těsto 10 minut odpočinout na teplém místě a znovu jej prohněteme, tentokrát stačí minutka.

 

Na pomoučeném vále si ukrajujeme z těsta malé kousky. Roztáhneme je prsty, do středu dáme tvaroh a zamotáme jako na buchty. Klademe na pečící papír a prsty roztláčíme do malých kulatých koláčů. Střed hodně stlačíme, tak aby vznikly výrazné okraje. Tento pak zaplníme povidly, okraje potřeme rozšlehaným vejcem a povidla sypeme drobenkou.

 

Nesmíme zapomenout, že koláče při pečení nakynou, takže je dáváme dostatečně daleko od sebe. Pečeme při střední teplotě asi 12 - 15 min až okraje pěkně zhnědnou. Necháme vychladnout a můžeme se do nich pustit!

 

Těsto je lepší jen se žloutky, ale když použijete celá vejce, nic nepokazíte. V tomto případě jen uberte malinko mléka. Nenechte se odradit tou majonézou. My ji také nejíme a tak ji vždy kvůli těmto koláčům musím kupovat. A protože se dá koupit sáček, který obsahuje právě 100 ml, nezůstávají mi doma ani žádné zbytky. Z těsta jsou dobré také velké koláče. Postup je stejný jen na začátku rozdělíme těsto na 4 díly, ze kterých ve finále vzniknou 4 velké povidlové koláče.

 

 

Perník z polského kalendáře

 

   

 

Můj dědeček se narodil a v dětství žil v polských Zabkowicích. A protože v Polsku stále žijí naši příbuzní a dědeček se rád vrací ke svým kořenům, má každý rok denní trhací kalendář z Polska, kde na rubové straně každého lístku je nějaká praktická rada do domácnosti, recept nebo prostě jen povídání, které se k tomu dni nebo ročnímu období vztahuje. Občas mi některý z lístků dá a já pak podle něj zkouším kuchtit. Tento perník je z třeného těsta, čímž se odlišuje od všech našich klasických litých perníků a povyšuje ho to na úroveň nedělního zákusku ke kávě.

 

150 g másla nebo Hery

1 hrnek cukru

3 vejce

2 lžíce medu

1 hrnek silné kávy

3 hrnky mouky

1 lžička jedlé sody

2 lžičky koření do perníku

ořechy, rozinky apod. kdo má co rád

 

Máslo utřeme s cukrem a po jednom přidáváme žloutky. Bílky ukládáme zvlášť do misky a vyšleháme je do pěny. Med rozpustíme v horké kávě a necháme vychladnout. Mouku smícháme se sodou a kořením. Do máslové směsi postupně přidáváme mouku a kávu.  Nakonec opatrně zamícháme bílkový sníh a oříšky, rozinky atd. Nasypeme do vymazaného a strouhankou vysypaného pekáče a pečeme při 160oC.

 

Hrneček - jak už je uvedeno v jiných receptech - používám 250 ml, tj. klasický "snídaňový". Místo jedlé sody a koření do perníku můžete směle použít kypřící prášek do perníku. Mouku jsem použila - 2 hrnečky hladké a 1 polohrubé.

 

A pro ty pozorné - když se podíváte do receptu tak zjistíte, že se v něm skrývá pro nás neznámá surovina - 1/2 opakowania sztucznego miodu. Dědeček mi vysvětlil, že se jedná o umělý med, který se hodně používal za války a možná i v době pozdější. Prodával se v kostce, podobně jako dnes máslo a tohle je půl této kostky. Nevím, jestli se v Polsku dá stále tato náhražka zakoupit. Já jsem místo této nezvyklé suroviny použila - jako náhražku - pravý včelí med od českých včeliček.

 

 

Koláčky z lednice

 

  

 

Vynikající drobné koláčky, velmi podobné těm z převalovaného těsta. Recept jsem získala od kolegyně Ivanky Žajdlíkové. Všem moc chutnaly a nemusela jsem je pobízet dvakrát, aby si nabídli. Pravděpodobně Vás překvapí množství másla a přiznávám, že recept není určen pro ty, co si hlídají štíhnou linii. Nicméně jsem přesvědčená, že ani u nich nezůstane u jediného koláčku. Množství je na cca 70 koláčů o průměru asi 4-5 cm.

 

Na těsto:

250 g rozpuštěného másla

380 g hladké mouky

200 ml mléka

2 lžíce cukru

1 vejce

špetka soli

2 lžičky sušeného nebo 25 g klasického droždí

 

Na náplň:

250 g tvarohu

1 vejce

vanilkový cukr

2 lžíce krystalového cukru

 

1 vejce na potření

drobenka na posypání

 

Pokud používáme klasické kvasnice pak si z nich dopředu připravíme kvásek s mlékem a cukrem. Ze všech surovin zamísíme těsto, jde to velmi dobře, díky rozpuštěnému máslu. Poté uložíme těsto minimálně na 2 hodiny do lednice (víc neuškodí, lze i přes noc). Těsto rozdělíme na 3 díly a postupně rozválíme na placku asi 4 mm silnou. Rozkrájíme na díly, na každý dáme náplň a důkladně zabalíme. Hladkou stranou namočíme do rozšlehaného vejce a poté do drobenky. Klademe na plech vyložený pečícím papírem. Klademe je od sebe, protože nabudou a pečeme při 180oC do zlatova.

 

Máslo nenahrazujte Herou, s máslem jsou opravdu lepší a po vyndání z lednice se těsto tolik nelepí na vál.

 

 

Hraběnčiny řezy

 

 

Zlidovělý název pro koláč z křehkého těsta s jablky a bílkovou čepičkou. Myslím, že jej všichni známe a pokud ne, doporučuji vyzkoušet. K nedělní kávě nebo posezení s přáteli se opravdu hodí. Paní hraběnka by přece nejedla nic obyčejného!

 

Těsto:

400 g hladké mouky

100 g moučkového cukru

250 g měkké Hery

4 žloutky

3/4 prášku do pečiva

 

Náplň:

1/2 strouhaných jablek

1 vanilkový cukr

skořice, oříšky, rozinky a cukr dle chuti na posypání

4 bílky ušlehané do tuhé pěny

 

Ze všech surovin zpracujeme stejnorodé a vláčné těsto. 1/4 těsta odkrojíme a uložíme do mrazáku. Zbytek těsta rozválíme na pečícím papíru na velikost plechu. Poklademe jablíčky a posypeme kořením a rozinkami, někdo ještě přidává třeba kokos, záleží jen na Vaší chuti. Na jablíčka rozetřeme sníh z bílků a nakonec nahoru na hrubém struhadle nastrouháme housenky z těsta, které jsme uložili do mrazáku. Pečeme pozvolna v předehřáté troubě při 180oC až bílek lehce zhnědne a těsto bude mít zlatavou barvu.

 

 

Míša řezy

 

  

 

Určitě si všichni z dětství pamatujete tvarohový dezert Míša s čokoládovou polevou nahoře. Nebo co třeba tvarohovou nanuk Míša!? Prý je to stále nejprodávanější zmrzlina. Zkuste Míša řez a věřte, že se po něm oblíznete za obě uši. Nejen že skvěle vypadá a výtečně chutná, je také neskutečně rychlý. Jen nezapomeňte na čas, kdy se musí chladit. Uvedený rozpis je na menší plech.

 

Těsto:

6 vajec (bílky a žloutky zvlášť)

6 lžic moučkového cukru

6 lžic holandského kakaa

3 lžíce polohrubé mouky

3 lžíce škrobové moučky

1/2 prášku do pečiva

 

Bílá vrstva:

500 g tvarohu

250 g másla

150 g cukru

 

Čokoládová poleva nahoru

 

Žloutky ušleháme se dvěma lžícemi vody a cukrem. Přidáme kakao, mouku, prášek do pečiva a škrobovou moučku. Nakonec vmícháme opatrně sníh z bílků a natřeme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme při 160oC asi 7-10 minut, zkoušíme špejlí, na buchtě moc nejde poznat, jestli je už upečená, protože je hodně hnědá.

 

Mezi tím, co se peče si umícháme tvaroh s povoleným máslem (můžeme si pomoct v mikrovlnce) a cukrem. V případě potřeby necháme lehce vychladit v lednici.

 

Na studený piškot natřeme tvarohovou hmotu a pocákáme nebo potáhneme čokoládou.

 

Dezert je nejlepší studený, jakmile stojí chvíli venku z lednice, začne se rozpouštět. Krájejte ho řádně zahřátým nožem, aby se nepolámala čokoláda.

 

 

Dýňový koláč

 

                 

 

Už je to tady! Babí léto se všemi svými krásami a poetikou... Ranní mlhy, kterými se snaží proniknout sluníčko svými paprsky a když se mu to podaří, tak je odpoledne skoro 20 st. Užívejme si to, protože brzo už bude pořádná zima, pestrobarevně zabarvené listí opadá ze stromů a modrou oblohu vystřídají těžké dešťové mraky.

 

My však nebudeme čekat na podzimní nepohodu a dušičkové listopadové plískanice a pana Dýni proměníme na voňavý, chutný koláč alá Pumpkin Pie!

 

Těsto:

150 g polohrubé mouky

100 g celozrnné mouky

2 lžíce krystalového cukru (třtinový je nejlepší)

125 g másla (nebo Hery)

1 vejce

kůra z 1/2 omytého citrónu

 

Na náplň:

hrstka různých oříšků - lískové, vlašské, mandle, paraořechy, pekanové - prostě co máte zrovna doma

hrstka sušených meruněk nakrájených na větší kousky

malá dýně Hokkaidó (čtyřkilová vystačí asi na 4 koláče)

3 vejce

5 lžic javorového sirupu

3 lžíce medu

3 lžíce zakysané smetany

šťáva z necelého citrónu

1/2 lžičky mleté skořice

 

Začneme dýní - rozkrojíme ji, vydlabeme semínka a opatrně oloupeme, pozor na zranění, má hodně tvrdou slupku. Poté ji nakrájíme na kousky (3 x 3 cm). Do kastrólu dáme pařáček (sluníčko), na dno nalijeme vodu a na pařáček dáme dýni. Pokud nevlastníte pařák, můžete použít velké kovové síto, nebo dýni prostě dejte do hrnce a podlijte trochou vody. Nechte dusit asi 15-20 minut do změknutí.

 

Mezi tím si připravíme těsto - na vál dáme všechny sypké složky těsta, pokud nemáte doma celozrnnou mouku, použijte 250 g polohrubé, nic se nestane, jen těsto bude "bílé" s méně výraznou chutí. Na moučnou směs jemně nastrouháme citrónovou kůru, krásně nám mouku provoní a poté si vytvarujeme z moučné směsi důlek. Do důlku vyklepneme vejce a přidáme povolené máslo nebo Heru. Zpracujeme vláčné těsto, jde to snadno a poté jej necháme odpočinout.

 

Dýně už je uvařená, takže z ni slijeme vodu a přendáme ji do misky aby vystydla. Vymažeme a hrubou moukou vysypeme kulatou koláčovou formu, já používám průměr 28 cm. A troubu necháme rozehřívat na 180 oC.

 

Jakmile dýně vystydne, odměříme si asi 350 - 375 ml uvařené dřeně. Zbytek můžeme schovat třeba na druhý koláč za pár dnů, v lednici bezpečně vydrží. Odměřenou dřeň doplníme dalšími surovinami - vejcem, javorovým sirupem, medem, zakysanou smetanou, citrónovou šťávou a skořicí. Pokud nemáte javorový sirup, můžete dát o něco víc medu. Všechny ingredience prošleháme ručním mixérem. Pozor hodně to šplíchá, tak dejte nižší otáčky.

 

Poté z těsta vyválíme kulatou placku a tou vyložíme připravenou koláčovou formu. Odstraníme přebytky, které si můžeme schovat na nazdobení povrchu koláče, já jsem udělala srdíčko, dá se i mřížka nebo nemusí být nic. Na těsto nasypeme posekané ořechy a pokrájené meruňky a vše zalijeme připravenou dýňovou směsí.

 

Šup s tím do trouby a pečte při 180 oC přibližně 40 minut. Poté je již koláč hotový.

 

I když se recept může zdát časově náročný, není tomu tak. Nejrychlejší je, když už máte dýni uvařenou z minulé várky koláče, to je pak příprava šup šup a koláč je za 20 minut v troubě. Nezkoušela jsem, jestli by šla uvařená dýňová dřeň třeba zmrazit. Až zkusím, dám vědět.

 

Musím říct, že jsem zkoušela již několik receptů na dýňové koláče, ale tento je opravdu bezkonkurenční a doporučuji jej vyzkoušet. Jeden nebude stačit!

 

 

Jablečný koláč

 

 

Sklizeň jablek vrcholí a každý kdo má pár jabloní v zahradě už přemýšlí co s padavčaty. Nabízím Vám recept na zcela jednoduchý koláč na snídani, který když dozdobíte čokoládou a posypete oříšky, promění se ve sváteční lahůdku! Tak s chudí do něj...

 

Jako vždy u svých receptů uvádím i zde, že recept jsem získala v penzionu U Knížků v Praze, kde jsme několik let po sobě byli ubytovaní v průběhu výstavy Pragodent.

 

Na těsto:

500 g strouhaných jablek (hrubě)

120 g tuku (Hera)

220 g moučkového cukru

250 g hladké mouky

2 vejce

1 prášek do pečiva

kůra nastrouhaná z jednoho citrónu

lžička skořice

hrstka ořechů, rozinek a dalšího dle chuti

 

Na ozdobu:

kyselejší marmeláda

čokoládová poleva

sekané oříšky, mandle nebo kokos

 

Jablka hrubě nastrouháme a promícháme je s cukrem. Po 10-ti minutách pustí vodu a my do mísy přidáme rozehřátý tuk a ostatní suroviny. Promícháme ručním mixérem, dáme do menšího pekáče a pečeme na 175 oC.

 

Po vychladnutí koláč povrchu potřeme kyselou marmeládou (josta, rybíz), polijeme čokoládovou polevou a sypeme oříšky nebo kokosem.

 

Pokud nemáte zrovna doma Heru nebo máslo, můžete klidně použít i olej. Pokud chceme velký koláč na klasický hluboký plech, uděláme jej z dojité dávky. Koláč je moc dobrý i bez čokoládové polevy, hodí se třeba na snídani. S polevou je sladší, vhodný spíš ke svačině ke kávě.

 

 

Měsíčky s citrónovou polevou

 

 

Tyhle jednoduché zákusky pékávala moje babička. Vzpomínám si, že nám jako dětem moc chutnaly, asi kvůli té lesklé citrónové polevě nahoře. Dneska jsem je poprvé pekla. Je to rychlovka a navíc na předpis budete mít určitě všechno doma!

 

Na těsto:

120 g měkkého másla nebo Hery

60 g hrubé mouky

60 g celozrnné mouky (nebo prostě jen celé množství hrubé)

4 lžíce Holandského kakaa

100 g krupicového cukru

3 vejce

 

Na polevu:

200 g prosátého moučkového cukru

4 lžíce citrónové šťávy

 

Všechny suroviny na těsto dáme do mísy a ručním šlehačem je spojíme do homogenního těsta. Poté rozetřeme na pečící papír v tloušťce asi 0,5 centimetru. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 oC asi čtvrt hodiny. Po upečení překlopíme na rovnou plochu a sloupneme pečící papír.

 

Na ještě teplý koláč rozetřeme citrónovou polevu a hned vykrajujeme měsíčky pomocí kulatého vykrajovátka. Pokud ho nemáme při ruce, můžeme nakrájet na čtverce nebo kosočtverce.

 

 

Jablečné řezy

 

 

Velmi chutný a reprezentativní řez ideální pro přípravu v době, kdy je sezóna jablíček, těch je totiž potřeba na přípravu opravdu hodně. Samotné řezy nejsou nijak extra sladké a všem moc chutnají. Doporučuji vyzkoušet!

 

Na těsto:

400 g hladké mouky

1 máslo nebo Hera

1 vejce

1 lžíce cukru moučky

8 lžic mléka

1 prášek do pečiva

kůra z 1 citronu pro vůni

 

Na náplň:

1,5 kg oloupaných a hrubě strouhaných jablek

šťáva z 1 citronu

2 pudingy (vanilkové)

2 vanilkové cukry

8 lžic cukru krupice

 

Nahoru:

Mleté ořechy nebo mandle (nemusí nutně být)

 

Jako první si připravte těsto na válu, jde to snadno a rychle. Máslo / Heru nechte dopředu povolit nebo si pomožte v mikrovlnce. Vyhnětené těsto uložte do lednice rozležet a vrhněte se na přípravu jablečné náplně.

 

Jablíčka oloupejte, hrubě nastrouhejte, což je nejzdlouhavější část přípravy receptu. Část jablek můžete klidně nahradit jiným ovocem (klidně mraženým nebo i kompotovaným, ale okapaným), zkoušela jsem s meruňkami, bylo to výborné a zase trošku jiná chuť, než jen jablíčka. Nastrouhaná jablíčka promíchejte se zbytkem surovin. Příchuť moučníku můžete ovlivnit také použitím jiného než vanilkového pudinku do náplně (malinový apod.).

 

Klasický velký plech vyložte pečícím papírem, těsto rozdělte na dva díly a rozválejte jej na plochu plechu. Stěny těstem potahovat nebudeme, jen dno. S těstem se pracuje velmi dobře, dá se také vytahovat, takže práce jde od ruky. Jakmile budete mít dno plechu pokryté těstem, vyválejte si druhou půlku, opět na velikost plechu. Náplň vylijte na těsto na plechu a pěkně stěrkou urovnejte a uhlaďte. Přikryjte druhým vyváleným dílem těsta. Navrch potřete vajíčkem nebo mlékem a chcete-li posypte mletými oříšky nebo mandlemi. Šup s tím do trouby a pečte při 170 oC za cca 50 - 60 minut.

 

Po vychladnutí bude mít náplň konzistenci měkkého ovocného želé. Moc dobře se krájí a perfektně drží pohromadě. Chcete-li oslnit návštěvu tak dozdobte moučník šlehačkou posypanou oříšky. A teď už dobrou chuť!

 

 

Strakatý dýňový koláč

 

 

Moc dobrý dýňový zákusek. Je sladší a vhodný spíš ke kafíčku než na snídani. A hosté budou překvapeni, až se dozví, že je z dýně. Chuťově je výborný a nemáte-li dýni, klidně ji nahraďte jablíčky i s nimi to jde!

 

Na těsto:

20 čokoládových sušenek typu "cookies" nebo 40 "esíček"

2 lžíce krupicového cukru

4 lžíce másla

 

Na náplň:

2 tvarohy

200 g krupicového cukru

250 ml vařené dýně (nebo dušených jablíček)

3 velká vejce

3 lžíce hladké mouky

1/2 lžičky koření do perníku

1/2 lžíčky soli

110 g extra hořké čokolády

 

Sušenky rozdrobte do misky a smíchejte s máslem a cukrem. Formu cca 20 x 20 cm vyložte pečícím papírem a na dno natlačte těsto, tak abyste jej celé pokryli. Dejte na 12 - 15 minut zapéct do trouby na 170 oC a nechte vychladnout.

 

Mezi tím dejte do mísy tvaroh, přidejte cukr, vařenou (už studenou) dýni, vajíčka, mouku, koření a sůl a vše mixérem promíchejte. Čokoládu nalémejte a rozpusťte opatrně v mikrovlnce nebo ve vodní lázni. K čokoládě přidejte hrneček dýňové směsi a dobře promíchejte.

 

Vemte si k ruce pekáček s korpusem, vylijte na něj dýňovou směs a lžičkou doplňte čokoládovou směs, abyste vytvořili flíčky. Vložte do trouby a pečte 40 - 50 minut. Nechte vychladnout a můžete se pustit do jídla.

 

Nemáte-li v mrazáku připravenou již hotovou povařenou dýni, pak při její přípravě postupujte následovně:

Dýni rozkrojíme, vydlabeme semínka a opatrně oloupeme, pozor na zranění, má někdy hodně tvrdou slupku. Poté ji nakrájíme na kousky (3 x 3 cm). Do kastrólu dáme pařáček (sluníčko), na dno nalijeme vodu a na pařáček dáme dýni. Pokud nevlastníte pařák, můžete použít velké kovové síto, nebo dýni prostě dejte do hrnce a podlijte trochou vody. Nechte dusit asi 15-20 minut do změknutí. Poté rozmixujte tyčovým mixérem. Tento základ se samozřejmě hodí nejen do koláčů, ale také na polévku, pod maso... prostě k jakémukoliv dalšímu zpracování. Já si vždy větší dýni podusím, rozdělím do igelitových sáčků po cca 300 ml a vychladlou strčím do mrazáku. Vytahuji podle potřeby celou zimu a mixuji až těsně před použitím, podle toho k čemu ji potřebuji, tak přizpůsobím její konzistenci.

 

 

Banana Bread

 

 

Tento recepis je od mojí sestry Lucky, která jej připravuje zásadně z dvojité dávky a vždy s ním sklidí spoustu opěvných ód. Nepočítejte s žádným dietním receptem, přiznávám dobrovolně, že se jedná o kalorickou bombu, ale když už mlsat, tak ať to stojí za to! No ne?

 

Nachystejte si:

285 g hladké mouky

1 lehce kopcovitou lžičku jedlé sody

1/2 lžičky soli

110 g měkkého másla

225 g cukru krupice (ideálně hnědý)

2 vejce

4 hodně hodně vyzrálé (klidně hnědé) banány

100 ml smetany ke šlehání (31 %)

čokoládové kousky, strouhaná čokoláda na vaření - množství dle chuti

 

Máslo, vajíčka a šlehačka by měla mít stejnou teplotu, takže doporučuji vyndat tak 3 hodinky dopředu z lednice, aby suroviny "povolily". Promíchejte mouku, sodu a sůl. Banány jemně nastrouhejte (rozmixujte), tak aby směs neobsahovala větší kousky. Vyšlehejte (v jiné, dostatečně velké míse) máslo s cukrem, postupně přidávejte vejce dokud není směs hladká a lehká (hodně důležité, jinak to zhatí celou buchtičku). Přidáme šlehačku a šleháme ne příliš dlouho, aby se šlehačka nepřešlehala. Nakonec přidáme banány, čokoládové kousky a po promíchání také moučnou směs.

 

Vylijeme do připravené chlebíčkové formy vyložené papírem (nedoporučuji vymazávat, buchta je hodně křehká, ať se nerozbije při vyprošťování z formy). Použít můžeme buď jednu větší formu nebo třeba dvě menší, záleží na Vás. Pečeme pomalu, cca 1 - 1,5 hodiny, teplotu udržujeme kolem 175 oC. Velikosti formy uzpůsobíme i dobu pečení. Jak buchta vyskočí, promícháme středem vidličkou rýhu. Pokud tento krok vynecháme, roztrhne se buchta sama "nekontrolovaně". 

 

Propečení zkoušíme špejlí, poté vytáhneme a necháme ve formě vystydnout pod utěrkou. Buchta je dobrá i po několika dnech, ale zaručuju Vám, že nevydrží :-) Recept končí slovy "Uf, dostala jsem na ni ukrutnou chuť, asi ji zase upeču." Mám teď stejné pocity, takže s chutí do toho!

 

 

Nemravný moučník

 

 

Chuťově naprosto úchvatný dezert, recept mám od tety Magdy a od té doby jsem jej sama několikrát dělala. Je neskutečně snadný na přípravu, ne příliš sladký, lehký a jeden kousek na osobu nebude stačit!

 

125 g másla, event. Hery

140 g moučkového cukru do těsta

200 g moučkového cukru k bílkům

165 g hladké mouky

4 vajíčka (žloutky a bílky zvlášť)

1 kypřící prášek

3 polévkové lžíce mléka

500 ml šlehačky

100 g mandlových lupínků

 

Ušleháme si tuhý sníh z bílků společně s 200 g cukru. Zbytek cukru (140 g), máslo a žloutky vyšleháme do pěny, k tomu přidáme mouku s kypřícím práškem a mléko. Plech si vyložíme pečícím papírem a na něj natřeme těsto. Na těsto navrstvíme ušlehané bílky s cukrem a zasypeme mandlovými lupínky. Dáme péct na 160 oC na cca 20 minut. Těsto vytvoří bubliny a silné vrásnění, nelekejte se, to je naprosto v pořádku.

Upečené těsto necháme vychladnout a poté jej rozkrojíme na polovinu. Jednu část si určíme jako spodní - vybírám tu, která není na pohled tak pěkná. Ušleháme šlehačku, tu natřeme na "spodní část těsta" (přímo na opečené bílky s mandličkami) a přiklopíme druhou polovinou těsta (mandličkami nahoru). Teď už jen mlsat a mlsat a mlsat... a nemůžete přestat.

 

 

Sypaný jablečný koláč

 

 

Přípravou velmi neobvyklý koláč je opravdu moc dobrý a spíš připomíná křehký řez. Je sladší a u návštěv oblíbený. Díky tvarohu a jablkům je příjemně vlhký. Doporučuji vyzkoušet, postup je snadný a tak si jej určitě oblíbíte.

 

3 hrnky polohrubé mouky

1 hrnek cukru krupice do těsta

1 prášek do pečiva

skořice dle chuti

1 Hera

500 g tvarohu (2 kostky / kelímky)

1 hrnek cukru krupice do náplně

2 celá vejce

strouhaná jablka (6 ks, může být i víc)

 

Menší plech nebo velký pekáč vyložím pečícím papírem (nemusí být) a rozetřu na něj půlku Hery, za studena, nerozpouštím, aby nechala silnější vrstvu. Smíchám si mouku, hrnek cukru s práškem do pečiva a polovinu této směsi nasypu na vymazaný plech. Dále ručním mixérem smíchám tvaroh s 1 hrnkem cukru, oběma vejci a jablky do řídké směsi. Tu naliji na moučnou směs na plechu a zasypu zbytkem mouky. Nahoru krájím na tenké plátky Heru - místečko vedle místečka - tak, aby téměř žádná mouka nebyla vidět. Šup s tím do trouby na 175 oC na cca 45 minut. Když ke každému řezu přidáte kopeček šlehačky, máte rázem luxusní moučník.

 

Stejně jako u jiných receptů i tady používám klasické "snídaňové" hrnečky o objemu 250 ml. Heru tentokrát NENAHRAZUJTE máslem, máslo se rychleji upeče a koláč by byl hodně tmavý.

 

 

 

 

 

 

 

Jája a Pája

 

Kromě nás s námi v jedné domácnosti bydlí dvě Britské kočičky Jája a Pája. Ony si sice myslí, že my bydlíme s nimi, ale takové už kočičky jsou.

 

 

Recepty

Celozrnné a bílé housky

Honzovy buchty

Recepty pro domácí pekárnu

 

Nápady

Netradiční dorty