TOPlist

 

GPS Logger Holux M-241

Dlouho jsem odolával přístrojům GPS. Klasické navigaci mi stále nic neříkají, raději mapu. Proč? Člověk nesmí při jízdě s navigací používat svůj přirozený orientační smysl. Neříkám, že je navigace hloupá mašinka, ale mnohokrát jsem se setkal s tím, kdy Vás zarytě hnala do míst, kudy cesta dozajista nevedla. Nebo řekla odbočte vlevo a přitom cesta vedla doprava ... tak by se dalo dlouho pokračovat.

Když jsem poprvé uviděl tuto "tlustou baterku" nebo "malý dalekohled", jak tomu říká má manželka, přistupoval jsem k zařízení s rozpakem. Sám sebe sem se ptal, kdo dá nemalý peníz za věcičku, která jej stopuje a ukazuje kudy chodil a jezdil? Až později se to mně i mé manželce rozleželo v hlavě a nechali se zlákat. Hlavním důvodem byla ta skutečnost, že jednak já cestuji, tak i společně se vydáváme na cesty a pak můžeme pozorovat kde jsme se pohybovali, jak dlouho, jakou rychlostí, v jaké nadmořské výšce a poté přiřadit do těchto míst fotky. Někdy se na mapě navštívená místa skutečně špatně hledají a tato "krabička" se nám stala pomocníkem.

Ti z Vás, kteří nemají rádi technické informace, mohou následující řádky přeskočit. Ale myslím si, že něco málo termínů Vás nezabije. Celé zařízení má velikost klasického kinofilmu, teda trochu vyšší a trochu tlustší, ale jinak ho vzhledem připomíná - i nahoře čouhá "anténa" a háček na šňůrku připomínající cívku kinofilmu.

Zařízení je dále vybaveno:
velmi citlivým přijímačem (chytí se i v místnosti, 2 m od okna)
bluetooth
funguje jako GPS mouse skrz USB
intervaly záznamu: 5, 10, 15, 30, 60 a 120 s
pamět na cca 130 tis. bodů (pozice, datum + čas, nm. výška)
displej (čas, datum, pozice, nm výška, rychlost, vzdálenost, nastavení)
1 AA baterka (tvrdí že vydrží 12 hodin)
32 kanálů
loguje do KML, GPX, TXT (NMEA)

Na displeji si lze přepnout nejen aktuální pozici a nadmořskou výšku, datum a čas, okamžitou rychlost nebo ušlou (ujetou) vzdálenost a světovou stranu (při pohybu). Záznam trasy se ukládá nejen podle nastaveného času (5, 10, ... sekund), ale po ujití přednastavené vzdálenosti (50, 100, ... m). Displej je podsvícený po stisku tlačítka.Ovládací SW je velmi jednoduchý, není ho nutno instalovat (stačí spustit).

 

Plné nastavení je možné i bez počítače (jen přes tlačítka a displej). Potěšilo mne, že v balíčku byla cigaretová autonabíječka s výstupem na velký klasický USB.

Abych byl objektivní, musím uvést i nějaké zápory, protože nic není dokonalé:
volně otevřený a nezakrytovaný mrňavý USB konektor
nemá USB mass-storage (takže je nutno mít při sobě ovladače, nejlépe na flash)
paměť pro záznam by mohla být větší,
trochu mi zlobil program Holux EZ Tour, ale po stažení aktualizace z webu byl tento problém vyřešen
nejvíce mu vyčítám mechanické provedení - zavírání AA baterky!

Zařízení používám necelý měsíc a po počátečních rozpacích ohledně výdrže a vyladění programu jsem s ním vcelku spokojen. Dodávaný program Holux EZ Tour je jednoduchý, ale plně dostačující. Jednotlivé záznamy o trase (od zapnutí do vypnutí) jsou ukládány do samostatných souborů - s datumem a časem. Program umí pěkně (v Google Maps) vykreslit celou trasu, udělá statistiku o čase, nadmořské výšce apod. Navíc do navštívených míst lze přiřadit fotky. Na závěr můžete celou trasu vyexportovat do html.

 

Zkoušel jsem vše přes bluetooth propojit s mobilem (Sony Ericsson K790i). Na netu jsem našel java prográmek Trek Buddy. Dalším cílem byly vhodné mapy (off-line). I ty jsem po nějaké době nalezl, vše zkloubil dohromady a nyní mi "mobilní" navigace pěkně ukazuje cestu!

Zmiňoval jsem se o výdrži baterek. Toto určitě zajímá každého! Výrobce uvádí výdrž až 15 hod s bateriiemi velikosti AA. Já zkoušel GP 1700 - 2600. Musím říct, že ta 1700 mi vydržela nejdéle. Po nějaké době hledání na webu jsem zvolil baterie Sanyo Eneloop, sice jen 2000, ale tyto vydrží cca 11 hodin provozu. Zklamáním je, že běžné baterie se zařízení ani nerozběhlo. Ale možná sem měl špatné kousky. Také pozor na bateriie s vysokou kapacitou. Tyto jsou totiž "buclatější" a do prostoru na baterii ji dostanete, ale ven už jde hůře!

Na závěr bych chtěl ještě podotknout, že čip v zařízení patří do 3. generace GPS a ten potřebuje k prvotnímu přihlášení signál až z 5ti satelitů. Proto nepropadejte panice, když čekáte na přihlášení třeba 5 minut. Někdy je to hned. Když přihlášení trvá moc dlouho, popojděte kousek. Také se doporučuje zařízení zapnout tam, kde bylo naposledy vypnuto. Ulehčí to přihlášení. K samotnému provozu už stačí signál klidně i z jednoho satelitu.

 

GPS logger jsem koupil u firmy K-Soft - www.k-soft.cz za velmi výhodnou cenu!

 

Malá ukázka záznamu trasy - ZDE. Problém je, že záznam trasy nelze prohlídnout v jiném prohlížeči než je IE - např. ve Firefoxu nefunguje.
 

 

Nyní můžete nově pro hledání fotografií a cestopisů ze všech koutů světa použít výběr z mapy. Stačí jednoduše kliknout na místo, které Vás zajímá a přenést se do jiného města, jiného státu, na jiný kontinent ...

 

Daniel Linnert
 

daneczek75@gmail.com

 

 

Počet letů: 409

Počet zemí: 108

 

 

Profile for Daniel_Linnert